piątek, 14 grudnia 2007

Terminale w urzędzie gminy



Dostaliśmy jako Grupa openGr od władz Gminy Frysztak szanse. 4 grudnia 2007, we wtorek pokazywałem wójtowi oraz zastępcy technologię terminalową. Pokazałem jak terminale mogą chronić użytkownika przed awarią. Podłączyliśmy się terminale do jednego z komputerów, następnie zasymulowałem awarię poprzez wyrwanie wszystkich kabli z terminala. Nastąpiło zdumienie. Przed wyrwaniem kabli poprosiłem wójta, żeby otworzył edytor tekstu i zaczął pisać dokument. Dokument nie został zapisany. Po 2 minutach od wyrwania kabli pojawił się ekran z poprzednim dokumentem. Nic się nie stało.

Terminale - co to? Przypomina komputer, jednak:

  • Nie ma dysku twardego. Plus. Dyski twarde to zwykle najczęściej psująca się część komputera. Na dyskach zapisane są dane. Jeżeli dysk się psuje, to nie tylko nie możemy pracować na komputerze, ale tracimy dane.
  • Wyświetla tylko obrazy programów. Minus. No minus, bo nie wiele można z terminalem robić. A może plus, bo użytkownik nic z nim nie zrobić? Do terminala podpinamy mysz i klawiaturę i pewne urządzenia USB. Nie wszystkie. Drukarkę na pewno da się podpiąć.
  • Jest mały i lekki, cichy i nie nagrzewa się. Zdecydowanie Plus. To rozwiązanie przybliża nas do zielonej koncepcji unijne, czyli ochrony środowiska.
  • Potrzebuje serwera terminali. Minus. Sam terminal nie zdziała nic, gdyż podłącza się do serwera terminali. Do jednego serwera może podłączyć się wiele terminali. Dzięki temu zasoby serwera są efektywnie wykorzystywane przez użytkowników.

Zalety technologii terminalowej:

  1. Bezpieczeństwo i integralność danych. Na terminalach NIE są składowane dane. Nie mogą zatem zostać skradzione w przypadku kradzieży terminala ani przypadkowo utracone w przypadku fizycznego uszkodzenia terminala.
  2. Brak chłodzenia oraz dysków. Brak urządzeń mechanicznych powoduje mniejsze zużycie energii, znacznie cichszą pracę oraz znacznie dłuższą żywotność urządzenia.
  3. Mała i kompaktowa jednostka. Terminale to małe w porównaniu do komputerów urządzenia. Idealnie nadają się do pracy biurowej, gdyż znacznie zwiększają ergonomię stanowiska.
  4. Łatwość konfiguracji. Terminal jest zwykle gotowy do pracy zaraz po wyciągnięciu z pudełka.
  5. Centralne zarządzanie i monitorowanie. Wszystkimi terminalami można zarządzać z jednego punktu. Administratorzy mają również możliwość monitorowania pracy wszystkich terminali jednocześnie.
  6. Serwer terminali to jeden system, ogranicza to pracę administratora do obsługi jednego systemu operacyjnego. Oznacza to jednokrotną instalację programów oraz ich aktualizację. Zarządzanie zabezpieczeniami na serwerze, w tym programem antywirusowym jest dla użytkowników całkowicie niewidoczne.
  7. Dzięki niejednoczesnemu zapotrzebowaniu na zasoby systemowe przez standardowych użytkowników i optymalizacje uruchamiania tych samych aplikacji przez system operacyjny serwera terminalowego, wydajność serwera może być mniejsza od sumy wydajności stacji roboczych, a dodatkowo w danej chwili pojedynczy użytkownik może wykorzystać kilka razy większe zasoby niż mógłby to zrobić na swojej stacji roboczej.

Wady technologii terminalowej:

  1. Ograniczona liczba urządzeń zewnętrznych. Do terminali Sun Ray możliwe było podłączenie tylko urządzeń na USB. Nie możliwe jest podłączanie do terminali nagrywarek, skanerów. Konsekwencją jest problem z pracą programów, które wykorzystują urządzenia zewnętrzne, na przykład mikrofon.
  2. Technologia terminalowa nie przyda się tym użytkownikom którzy wymagają pojedynczych specjalistycznych komputerów, programów i urządzeń zewnętrznych. Przykład to graficy ze względu na urządzenia zewnętrzne, karty graficzne(dla bardzo dobrego wyświetlania obrazu).
  3. Obsługa systemu operacyjnego serwera terminali wymaga większej wiedzy administratora niż obsługa sytemu operacyjnego stacji roboczych.
  4. Awaria serwera terminali lub błąd administratora, może skutkować poważnymi utrudnieniami w pracy całej grupy użytkowników terminali. Należy stosować rozwiązania, które są redundantne i eliminują zagrożenie wynikające z tej sytuacji. Trzeba kupić dwa serwery terminali.

W projekcie Infrastruktura informatyczna zamierzamy wdrożyć technologię terminalową. Nie tylko!!!

Brak komentarzy: